„NAJTRUDNIEJSZA CZĘŚĆ MOJEJ PRACY POLEGA NA TYM, ŻEBY POZWOLIĆ KOBIECIE POCZUĆ SIĘ WOLNĄ. NIE ZMUSZAĆ JEJ DO WKŁADANIA MASKI, ANI UGINANIA SIĘ POD WYMOGAMI STROJU”
~ Coco Chanel

 

Coco Chanel

PREKURSORKA MODY NOWOCZESNEJ

 

Coco Chanel

Pierwszy portret Gabrielle Chanel w jednym z jej własnych kapeluszy. Opublikowanym został w
czasopiśmie teatralnym  Comoedia Illustre, 1 Października 1910

 

Odważna i żądna przygód szansonistka kabaretowa, szwaczka.
Legenda, ikona. Znana jako prekursorka mody nowoczesnej, gdy pozwoliła kobietom czuć się wolnymi, tworząc modę którą znamy obecnie. Businesswoman na czele wielkiego imperium pod szyldem Chanel. Tak można by było przedstawić ją w skrócie, lecz nie zapowiadam jej występu, a przedstawiam jej życie.

Celem Gabrielle było dostosowanie mody do potrzeb współczesnej kobiety, która pracuje zawodowo i ma mnóstwo zajęć. Jak sama mówiła :

 

„DO TEJ PORY UBIERALIŚMY KOBIETY BEZCZYNNE I BIERNE, KTÓRE DO WCIĄGANIA RĘKAWÓW POTRZEBOWAŁY POMOCY POKOJÓWKI. TYMCZASEM NASZA OBECNA KLIENTELA SKŁADA SIĘ Z KOBIET AKTYWNYCH; KOBIETA AKTYWNA MUSI CZUĆ SIĘ SWOBODNIE WE WŁASNYM UBRANIU I MÓC PODWINĄĆ RĘKAWY” 

 

 

Coco Chanel

Coco Chanel w Biarritz (Francja), 1928 rok | copyright TopFoto/Roger-Viollet

 

 

Coco Chanel

Portret Coco Chanel wykonany przez Roberta Schall, Paryż, 1930 rok

 

 

W połączeniu wygody ze sportową modą narodziła się legenda. Synonimem owej legendy były kapelusze i akcesoria Chanel – kamienie milowe w historii mody. Wśród nich czarny żakiet, inspirowany męska marynarką, który stał się synonimem feminizmu tak jak torebka  2.55  stworzona dla wygody :

 

„MIAŁAM DOŚĆ NOSZENIA TOREBKI W RĘKU, WIĘC WYPOSAŻYŁAM JĄ W CIENKI PASEK, ŻEBY MOŻNA JĄ BYŁO ZAWIESIĆ NA RAMIENIU”

 

Coco Chanel

CHANEL   |   MODEL  2.55

 

 

 

Coco Chanel

Coco Chanel w jej apartamencie na Rue Cambon 31, 1930 rok

 

 

Coco Chanel

Coco Chanel, 1931 rok | © Underwood & Underwood/Corbis

 

 

Gabrielle Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 roku na prowincji we Francji, a w wieku dwunastu lat straciła matkę. Ojciec był przedstawicielem handlowym i porzucił piątkę swoich dzieci. W efekcie czego Gabrielle razem z dwiema siostrami wychowywały się w klasztorze opactwa Aubazine. Siedem lat w ascetycznym środowisku zbudowało w niej silną skłonność do surowości i miłość do bieli i czerni. Po opuszczeniu sierocińca pracowała jako szwaczka, a nocami śpiewała w Café Chantant dla oficerów kawalerii. Prawdopodobnie jej przydomek wziął się właśnie z tej kawiarni, a zapożyczony został z chwytliwych tytułów piosenek z jej repertuaru: „Qui qu’a vu Coco dans I’Trocadéro ?” oraz „Ko Ko Ri Ko”.

 

 

Coco Chanel

Portret Coco Chanel wykonany przez George’a Hoyningen-Huene’a w 1935 roku

 

 

Przełom w jej życiu wprowadził Étienne Balsan, kluczowa postać paryskiej elity. Étienne, były oficer i gracz polo, związał się ze szwaczką z wielkimi marzeniami. To on zaoferował jej lokal na pierwszy warsztat i wprowadził ją w grono swoich bardzo wpływowych przyjaciół. Coco była duszą towarzystwa, co pomogło jej w relacjach w nowym otoczeniu.

Przyglądając się często męskiej garderobie swoich znajomych, szybko zapożyczyła od nich spodnie, pasiaste swetry oraz kapelusze bez ronda, pozbawione wszelkich ozdób, by nadać im klasycznej i bardzo eleganckiej formy. Na owe czasy styl ubierania się Gabrielle był dość ekstrawagancki, ponieważ zupełnie inny od ówczesnych kobiet, które ubierały się w długie wielowarstwowe suknie, skrępowane halkami i gorsetami.

 

„MÓJ UROK JUŻ WTEDY WYNIKAŁ Z FAKTU, ŻE NIE PRZYPOMINAŁAM NIKOGO INNEGO, GDYŻ MIMOCHODEM OD ZAWSZE WYGLĄDAŁAM INACZEJ NIŻ RESZTA”

 

Jej oryginalność zafascynowała kobiety z wyższych paryskich sfer, które marzyły o kapeluszach i strojach, w których Chanel paradowała po hipodromie Longchamp. To była połowa sukcesu do podbicia świata mody. Jak sama mówiła :

 

„TEN UROK I ORYGINALNOŚĆ SPRAWIŁY, ŻE WIELE KOBIET PRAGNĘŁO WYGLĄDAĆ JAK JA, PODCZAS GDY MOJA NIEZMORDOWANA WYOBRAŹNIA CZYNIŁA ZE MNIE UNIKAT.”
„TO BYŁA EPOKA, GDY TRZEBA BYŁO BYĆ CHANEL. STRÓJ OD CHANEL – TEN STRÓJ OD CHANEL – WYDAWAŁ SIĘ MIEĆ SIŁĘ TALIZMANU, BEZ WĄTPIENIA MAJĄCEGO WPŁYW NA LUDZKI LOS”

 

 

Coco Chanel

Portret Coco Chanel wykonany przez Lipnitsky w Paryżu, 1936 rok  |  © Lipnitsky/ Roger-Viollet

 

 

Coco Chanel

Gabrielle Chanel. Portret wykonany przez Horst’a P.Horst’a, Paryż 1937 rok  | (c) Conde Nast/Corbis

 

 

Coco Chanel

 Portret Coco Chanel, wykonany przez Cecil’a Beaton’a w 1937 roku| © Cecil Beaton Studio Archive, Sotheby’s London

 

 

Coco Chanel

 Portret Coco Chanel, wykonany przez Cecil’a Beaton’a w 1937 roku| © Cecil Beaton Studio Archive, Sotheby’s London

 

 

U boku Chanel pojawił się kolejny mężczyzna, ten który zmienił bieg jej kariery pchając ją w stronę sukcesu. Był to „Boy” Capel, bogaty angielski businessman, który sfinansował otwarcie jej pierwszych butików – w paryskim Deauville oraz w Biarritz. W tym czasie Coco zrewolucjonizowała damską modę. Poluzowała ciasną talię, pozbyła się gorsetu oraz skróciła spódnicę. Wypromowała też fryzurę na chłopaka i opaleniznę (podobno opalała się zupełnie nago, nie licząc dłoni, które zawsze osłaniała rękawiczkami), wprowadzając tym samym trend na chłopczyce. Lubiła swobodę, więc ubierała się dość luźno. Zakładała spódnicę, kardigan i delikatną bluzkę. Jej serce zdobyła wszechstronna i niedroga tkanina – dżersej, do tego stopnia, iż w 1916 roku, wykupiła do niej wyłączne prawa.

Chanel zakończyła pewną epokę i pchnęła modę w następne stulecie.

Projektantka otworzyła swój dom mody w roku 1918 przy rue Cambon 31 – Tak oto młoda dziewczyna z prowincji została królową Modowego Paryża.

 

 

Coco Chanel

Gabrielle Chanel. Portret wykonany przez Horst’a P.Horst’a, Paryż 1937 rok  | (c) Conde Nast/Corbis

 

 

Coco Chanel

Portret Coco Chanel, wykonany przez François Kollar’a, 1937 rok

 

 

To na cześć Boy’a Karl Lagerfeld, dyrektor artystyczny marki Chanel od roku 1984, zadedykował kultowy model torebki nazwanej jego imieniem.

 

Coco Chanel

CHANEL | MODEL BOY

 

 

 

Niestety związek z Boyem zakończył się gwałtownie, gdy businessman stracił życie w tragicznym w skutku wypadku samochodowym. Coco nie mogła się pogodzić z tą wieścią, więc wraz ze swoją przyjaciółką Misią pojechała szukać zapomnienia do Wenecji. To dzięki niej odkryła Włochy, rosyjski balet i miłość do sztuki. Tam zaprzyjaźniła się z Picassem, Diagilewem i Ravelem, projektowała kostiumy do produkcji Cocteau (pomagała mu też wyjść z nałogu), a także gościła u siebie Strawińskiego, gdy ten wpadł w kłopoty finansowe, ostatecznie został jej kochankiem.

Po tragicznie zakończonej miłości w życiu Coco pojawiali się inni mężczyźni. Każdy z nich był dla niej inspiracją i każdy był dla niej swego rodzaju odkryciem. Przez młodego księcia Dymitra poznała Ernesta Beaux, twórcę perfum dla cara, który w roku 1921 stworzył jej pierwsze legendarne perfumy – Chanel N°5. Dwie krople na nagiej Marylin uczyniły z nich najbardziej zmysłowy ze wszystkich zapachów.

 

Coco Chanel

CHANEL  N°5 – EAU DE TOILETTE
215,00 $

 

 

 

Za sprawą księcia Westminsteru, najbogatszego człowieka w Anglii, który zapraszał ją do swoich zamków i na jachty, Coco odkryła tweed i czerpała inspirację z jego marynarek, swetrów, kamizelek noszonych przez jego służbę oraz beretów jego załogi.

 

„UBIORĘ KOBIETY W CZERŃ !”

 

Kolor czarny w tamtym okresie zarezerwowany był wyłącznie dla służby i żałobników. Deklaracja Gabrielle była dość odważna i z punktu widzenia tamtejszych kobiet, szalona. Jednakże jak większość czego chwyciła się Chanel, okazała się sukcesem. Przytoczę tutaj legendarne spotkanie Paula Poireta i odzianej w czerń Coco Chanel. Na pytanie „Dlaczego nosi pani żałobę, młoda damo?”, zadane uwielbianej paryskiej wizjonerce, Coco odpowiedziała „Przez pana, sir”.

Krótko po tym (w połowie lat dwudziestych) w garderobach ówczesnych kobiet pojawiła się tak zwana mała czarna. Dołączyła do niej zalotna biżuteria w postaci pereł, łańcuszków, kryształów – teatralnych akcesoriów, którymi Chanel ozdabiała kapelusze o surowym, ascetycznym fasonie.

 

 

Coco Chanel

Coco Chanel. Portret wykonany przez Lipnitsky, Paryż w roku 1937  | © Lipnitsky/ Roger-Viollet

 

 

Coco Chanel

Gabrielle Chanel, Paryż, 1938

 

 

Coco Chanel

Coco Chanel na sofie. Wykonane przez Cecil’a Beaton’a, 1938 | © Condé Nast Archive/Corbis

 

 

Coco Chanel

Coco Chanel otoczona szkicami autorstwa Roger’a Schall’a, 1938 rok

 

 

Gdy wybuchła druga wojna światowa, 55-letnia Chanel znajdowała się u szczytu kariery. Jednak zmuszona była zamknąć swoje atelier przy rue Cambon i uciec do Szwajcarii. Jedynym butikiem Chanel czynnym w trakcie drugiej wojny światowej, była perfumeria, przed którą podobno ustawiali się w kolejce amerykańscy żołnierze, by kupować flakony N°5. Podczas jej nieobecności w Paryskim świecie mody Christian Dior powrócił do przepychu z przeszłości, gorsetów w stylu zeszłej epoki oraz niekończących się warstw luksusowych tkanin. Zniesmaczona Coco podsumowała Diora następująco :

 

„CHRISTIAN DIOR UBIERA PRÓŻNIAKÓW, A NIE KOBIETY. ELEGANCJA OZNACZA ODRZUCENIE WSZYSTKIEGO, TAK ABY POZOSTAŁO NAJBARDZIEJ SZYKOWNE, KOSZTOWE I WYRAFINOWANE UBÓSTWO.”

 

W wieku siedemdziesięciu lat miała nadal wiele do powiedzenia.  Zebrała dawnych współpracowników i ponownie otworzyła swój dom mody.

 

 

Coco Chanel

Coco Chanel i Jeanne Moreau w Paryżu, 1957 rok

 

 

Coco Chanel

Coco Chanel & Serge Lifar, 1957

 

 

Coco Chanel

Coco Chanel pokazuje nowo zaprojektowaną sukienkę, 1957 | © Bettmann/CORBIS

 

 

Coco Chanel

Coco Chanel i Romy Schneider, przymiarka do Boccace 70, portret autorstwa Luchino Visconti, 1960 rok | Copyright Botti/stills/Gamma-Rapho

 

 

Gabrielle wybrała datę 5 lutego 1954 roku jako datę przełomową. Datę, która ponownie pozwoli wrócić jej na szczyty modowego świata. Podczas pokazu swojej kolekcji, siedziała ukryta na szczycie słynnych schodów przy rue Cambon i przyglądała się minom dziennikarzy, próbując rozszyfrować co wyrażają. Jak się okazało, nic dobrego… Francuska prasa rozerwała ją na strzępy, jej powrót okazał się fiaskiem. Z zupełnie odwrotną sytuacją spotkała się w Stanach Zjednoczonych, gdzie magazyn „Life” doniósł : „W wieku 71 lat Gabrielle Chanel zaproponowała raczej rewolucję niż modę”. To właśnie rynek z za oceanu pozwolił jej odzyskać pełnię modowej władzy i spopularyzować jej styl na całym świecie.

 

Coco Chanel u szczytu ponownie postanowiła zamieszać w świecie mody i postawiła na dwuczęściowy garnitur damski ze spodniami – z żakietem opadającym wdzięcznie za sprawą wszytego w podszewkę łańcuszka, płaskimi kieszeniami i guzikami zdobionymi wizerunkiem lwa (jej znaku zodiaku), kameliami (ulubionymi kwiatami) oraz podwójnym C (logo domu mody Chanel). Fason zdobył serce m.in. Marleny  Dietrich, Romy Schneider, Grace Kelly, Brigitte Bardot, Ingrid Bergman i Liz Taylor. Kolejnym hitem były dwukolorowe baleriny – beżowe z czarnymi czubkami oraz torebka na pasku z łańcuszka.

 

 

Coco Chanel

Portret Coco Chanel, autorstwa Douglas Kirkland, Paryż, 1962  | © Douglas Kirkland/Sygma/Corbis

 

 

Coco Chanel

Coco Chanel i Romy Schneider. Autor –  Shahrock Hatami, 1962 rok

 

 

Coco Chanel

Portret Coco Chanel, wykonany przez Douglas’a Kirkland, Paryż, 1962 | © Douglas Kirkland/Sygma/Corbis

 

 

Coco Chanel

Coco Chanel i Suzy Parker, autorstwa Richard’a Avedon, 1962 rok

 

 

W ostatnich latach swojego życia, Gabrielle w całości oddała się pracy. Każdego ranka, gdy tylko wychodziła ze swojego apartamentu w hotelu Ritz, konsjerż natychmiast uprzedzał o tym telefonicznie jej atelier, a wtedy pracownik spryskiwał klatkę schodową zapachem Chanel N°5.

Coco Chanel zmarła w swoim pokoju hotelowym 10 stycznia 1971 roku w wieku 88 lat.

 

„ZOBACZCIE ! TAK SIĘ POWINNO UMIERAĆ”

 – Brzmiała jej ostatnia riposta dla historii…

 

 

Coco Chanel

Portret Coco Chanel, autorstwa Cecil Beaton, 1965 rok | © Condé Nast Archive/Corbis

 

 

„MODA PRZEMIJA STYL POZOSTAJE”

 

Gabrielle doskonale wiedziała co mówi, ponieważ ustanowiła pewien styl, który nie był ulotny ani przejściowy, a pozostał do dzisiaj i jest ponadczasowy.

 

 

You May Also Like