„ŻADEN KRAWIEC NIE UCZYNI KOBIETY ELEGANCKĄ, JEŻELI ONA NIE MA TEGO W SOBIE”
~ Cristóbal Balenciaga

 

Cristóbal Balenciaga

SWOISTY KOMPROMIS POMIĘDZY SZCZYTEM LUKSUSU A GLOBALNYM RYNKIEM MASOWYM

 

Balenciaga

Cristobal Balenciaga | © Boris Lipnitzki, 1927

 

Balenciaga – dziś to pojęcie kojarzy nam się głównie z ekstrawagancką torbą, zainspirowaną światem motocykli lub z charakterystycznymi butami sportowymi “SPEED TRAINER”, przypominającymi skarpetki.

 

 

Balenciaga

BALENCIAGA “CLASSIC CITY”
2 190.00 $

 

 

 

Balenciaga

BALENCIAGA “SPEED TRAINER”
770,00 $

 

 

 

Kto wie co pomyślałby Cristóbal widząc tak ogromny sukces marki pod swoim nazwiskiem, biorąc pod uwagę, że podbił modowy świat swoim arystokratycznym podejściem do mody haute couture, ciesząc się uwielbieniem modowych freaków. Warto podkreślić, iż przeszedł na emeryturę w 1968 roku, gdy moda prêt-à-porter zaczęła dominować na modowym rynku.

Prawdopodobnie Balenciaga nie byłby zadowolony z takiego zbiegu zdarzeń, gdyż produkowana masowo torba wisząca na każdym ramieniu, daleka jest od oryginalności, którą tak sobie cenił.

Cristóbal Balenciaga urodził się w Getarii, w Kraju Basków (Hiszpania), w 1895 roku. Jego ojciec był rybakiem, a matka szwaczką – co miało duży wpływ w rozwój kariery projektanta, gdyż jego zamiłowanie do mody dostrzegła Blanca Carrillo de Albornoz y Elio – arystokratka u której pracowała matka. Balenciaga dość szybko zdobywał sukcesy i piął się na szczyty swojej drogi zawodowej, co pozwoliło mu na otwarcie swojego pierwszego butiku w San Sebastian, w 1919 roku. Butik oblegany był głównie przez arystokratki, które pragnęły nosić jego oryginalne kreacje, ceniąc go za wyjątkową precyzję i profesjonalizm – gdyż każdą kreację przygotowywał z maestrią prawdziwego artysty.

 

 

Balenciaga

Balenciaga nadający kształt swojej kreacji z mistrzowską precyzją bezpośrednio na modelce | © Henri-Cartier Bresson, 1968

 

 

Balenciaga

Suknia wieczorowa Balenciagi z ręcznie przyszytymi elementami | © The Metropolitan Museum of Art, New York

 

 

Balenciaga

Prezycja wykonania Cristóbala | © The Metropolitan Museum of Art, New York

 

 

Wojna domowa zmusiła projektanta do opuszczenia domu i wyjazdu do stolicy mody haute couture – czyli Paryża, gdzie od razu poczuł się jak ryba w wodzie i otworzył swój Paryski dom mody przy avenue George V nr 10. Jego pierwszy pokaz został silnie naznaczony hiszpańskim renesansem, a sukces z tym związany był natychmiastowy. Francuska prasa szybko zaczęła promować go jako rewolucjonistę, a pojęcie Balenciaga momentalnie stało się synonimem luksusu, prestiżu i wyrafinowanej snobistycznej mody. Cristóbal postrzegał modę jako idealne połączenie kunsztownego rzemiosła i sztuki co pozwoliło mu tworzyć niesamowite kreacje, które chciał oglądać cały świat.

W okresie, gdy zauważono jego płaszcz, z rękawami wyciętymi w jednym kawałku z korpusem oraz jego projekty z koronką na jasnoróżowym materiale, klientki ryzykowały swoje bezpieczeństwo podczas podróży do Europy w okresie trwania II wojny światowej, by ujrzeć ubrania Balenciagi.

 

 

Balenciaga

Słynny płaszcz Balenciagi | © The Kyoto Costume Institute, Japan

 

 

Balenciaga

Koronka Balenciagi na jasnoróżowym materiale.
Przepych kreacji podkreśla diamentowa kolia od Van Cleef & Arpels | © Henry Clarke

 

„BALENCIAGA JEST KRAWCEM W PRAWDZIWYM ZNACZENIU TEGO SŁOWA.
TYLKO ON POTRAFI SKROIĆ MATERIAŁ, ZAPROJEKTOWAĆ KREACJĘ I WŁASNORĘCZNIE JĄ USZYĆ. CAŁA RESZTA TO JEDYNIE PROJEKTANCI MODY”
~ Coco Chanel

 

Balenciaga przepełniał swoje kolekcje wyjątkową paletą barw malarzy iberyjskich, od Velázqueza po Goyę oraz geometrycznymi wymiarami, które mógł tworzyć dzięki lekkiej, lecz solidnej tkaninie o nazwie gazar, która została opracowana specjalnie na potrzeby projektanta. Dzięki owemu materiałowi, podobnie jak w kreacjach Chanel, choć inaczej niż u Diora, kobiece ciało może się swobodnie poruszać niezależnie od swojej atrakcyjności.

Kultowe kreacje, nieodzowne elementy garderoby marzeń, które do dnia dzisiejszego stanowią inspirację. Od pozbawionego kołnierza kostiumu, przez płaszcz w kształcie kokonu (zaprojektowany w ten sposób by uwidocznić biżuterię na szyi i nadgarstkach),  suknię kopertową i suknię w kształcie worka.

Kreacje wymienione powyżej są dowodem tego, iż Cristóbal był bez wątpienia osobą dążącą do ideału mody absolutnej, w której głos mają ubrania i tylko ubrania. Nieskazitelne, doskonałe, skrojone i uszyte na miarę kobiety, która stanie się dumną właścicielką oryginalnej kreacji.

 

„KIEDY DO POMIESZCZENIA WCHODZI KOBIETA UBRANA W KREACJĘ OD BALENCIAGI, WSZYSTKIE INNE ZNIKAJĄ”
~ Diana Vreeland

 

Balenciaga

Suknia Wieczorowa | © Fashion Institute of Technology, New York, 1938

 

 

Balenciaga

Suknia Wieczorowa | © Cristobal Balenciaga Museoa in Getaria, Spain, 1939

 

 

Balenciaga

Suknia Cristobala Balenciagi | © John Rawlings, ca. 1951

 

 

Balenciaga

Suknia Wieczorowa i Peleryna | ©  Frances McLaughlin-Gill, 1952

 

 

Balenciaga

Anne Sainte-Marie w kreacji Cristobala Balenciagi | © Henry Clarke, 1955

 

 

Balenciaga

Cristobal Balenciaga, Suknia Wieczorowa z kolekcji Fall/Winter | © Palais Galliera, Paris, 1958

 

 

Balenciaga

Bettina Graziani w kreacji Balenciagi | © Henry Clarke, 1959

 

 

Balenciaga był ulubionym projektantem Grace Kelly, Lauren Bacall, Lee Radziwill i Heleny Rubinstein. Choć dom mody Balenciaga przetrwał odejście i śmierć mistrza w roku 1972, konsekwencje nadeszły szybko. Marka pod nazwiskiem wielkiego projektanta, powróciła na wybiegi dopiero w roku 1987. Najpierw jej dyrektorem kreatywnym był Michel Goma, później od 1992 roku był to Josephus Thimister, a następnie w 1997 roku nadeszła pora na wysoko cenionego Nicolasa Ghesquière’a, by w 2012 roku u sterów stanął Alexander Wang.

Dziś jednak od roku 2015, dyrektorem kreatywnym marki jest Demna Gvasalia, nie ma to jednak żadnej różnicy, ponieważ Cristóbal Balenciaga miał zupełnie inne podejście do mody. Dziś współczesnym światem rządzi sprzedaż, dlatego tak popularna stała się produkcja masowa – niewiele ma to wspólnego z oryginalnością Balenciagi.

 

 

You May Also Like