Uwielbiam ubierać się w koszule. Najchętniej nosiłbym je przez cały czas. Podejrzewam, że zwolenników tej części męskiej garderoby nie jest wielu, ponieważ przez większość uważana jest za niewygodną. Jednakże zdarza się w życiu często taka sytuacja, gdzie w koszulę ubrać się powinno. Jak dobrać koszulę ? Czy są koszule idealne ? Na te i inne pytania odpowiem w dzisiejszym artykule.

Często widuję sytuacje, gdy mężczyźni mają źle dobrane koszule do swoich sylwetek. Z koszulami jest taki problem, że albo są za ciasne albo za luźne. Pokażę Wam przykłady za pomocą ilustracji, dzięki którym będziecie mogli dobrać idealne koszule dla siebie. Jeżeli zapiszecie sobie link gdzieś w telefonie, zawsze będziecie mieli bezpośredni dostęp do tych porad przymierzając koszule w swoim ulubionym sklepie.

 

Jak Dobrać Koszulę ?

 

KOŁNIERZ

Odpowiednio dobrany, powinien mieć na tyle przestrzeni, aby włożyć palec pomiędzy koszulę a szyję. Jeżeli kołnierz jest bardzo opięty, spina nam szyje tworząc drugi podbródek co nigdy nie wygląda korzystnie. Z kolei za luźny kołnierz to taki między którego zmieścimy więcej niż 1 palec – koszula wygląda wtedy mało schludnie i nieelegancko.
Nie zawsze jesteśmy zobowiązani do założenia krawata bądź muszki, co pozwala nam na odpięcie ostatniego guzika, wprowadzając tym samym casualism i większą swobodę do naszego formalnego ubioru.

 

Jak Dobrać Idealną Koszulę ?

 

RAMIONA

Musem jest, abyśmy pilnowali zasady, iż rękawy powinny zaczynać się wraz z końcem naszych barków. W przeciwnym razie, koszula będzie wyglądała źle. Podpowiem, że jeżeli obecnie nie mamy odpowiednio dobranej koszuli, a jesteśmy zobowiązani do wizyty na ważnej uroczystości, ten mankament możemy zakryć marynarką (w przeciwieństwie do nieodpowiedniego kołnierza).

 

Jak Dobrać Idealną Koszulę ?

 

TUŁÓW

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana koszula nie powinna bardzo odstawać od naszej sylwetki, tworząc fałdy materiału – oznacza to, iż jest za duża. Gdy opina nam sylwetkę spinając cały materiał na środku – jest za mała. Warto zauważyć, iż wiele sklepów w swoim asortymencie posiada koszule typu FIT, sam osobiście posiadam wiele takich i wiem, że przypominają one te zbyt ciasne, ponieważ ich zamysłem jest podkreślanie sylwetki. Wszystkie zasady stosujmy w granicach zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, że ciasna koszula jest dobra do momentu, iż nie braknie nam materiału.

 

Jak Dobrać Idealną Koszulę ?

 

RĘKAW

Rękaw powinien być na tyle luźny, aby nie opinać nam ręki. Z kolei, jeżeli za bardzo nam odstaje jest za duży. Najlepiej ukazuje tę zasadę ilustracja podkreślająca każdą fałdę materiału. Myślę, iż powinna być pomocna w Waszych koszulowych dylematach.

 

Jak Dobrać Idealną Koszulę ?

 

MANKIET

Odpowiednio dobrana koszula, powinna zawierać taki mankiet, który nie jest zbyt ciasny. Przypomina to wtedy bandaż – szczególnie przy białej koszuli. Najbardziej uniwersalne są takie koszule które posiadają mankiet regulowany za pomocą dwóch guzików. Możemy wtedy dobrać odpowiednią długość mankietu w stosunku do swojego nadgarstka. Przypominam, iż takie koszule są mniej eleganckie niż te zapinane za pomocą spinek.

 

Jak Dobrać Idealną Koszulę ?

 

DŁUGOŚĆ RĘKAWA

Długość rękawa jest bardzo ważna przy doborze odpowiedniej koszuli. Rękaw powinien kończyć się w miejscu występowania naszej kostki na nadgarstku. Jeżeli kończy się przed nią – jest za krótki, za nią – za długi. Sprawę może uprościć nam zegarek, który nosimy zazwyczaj na tej kostce. Będziemy wiedzieli wtedy, iż rękaw powinien zakrywać nam połowę zegarka.

 

Jak Dobrać Idealną Koszulę ?

DŁUGOŚĆ KOSZULI

Ostatnią rzeczą jest długość koszuli. Nie jest bardzo istotne czy jest ona za długa, ponieważ zazwyczaj nosimy ją w spodniach, jednakże za krótkiej już tam nie schowamy. Dlatego odpowiednio dobrana powinna kończyć się na biodrach. Odpowiednim wyznacznikiem może być tutaj rozporek. Prawidłowa długość koszuli jest taka, gdy kończy się ona w ¾ długości rozporka. Jeżeli, go zakrywa – jest za długa, a gdy kończy się przed nim – zbyt krótka.

 

Jak Dobrać Idealną Koszulę ?

 

 

Jak Podwijać Rękawy ?

 

Często się zdarza przy mniej formalnych sytuacjach, iż dłuższe rękawy zaczynają nam przeszkadzać – z powodu wysokiej temperatury, obawy o zabrudzenie lub niewygody. Co wtedy robimy ? Podwijamy je wyżej, lecz nie należy robić tego “byle jak”. Czynność powinna odbywać się ze staranną dokładnością. Pokażę Wam jak prawidłowo podwijać rękawy.

 

Zacznijmy od rękawa niezrolowanego i niezapiętego na guziki.

 

Jak Dobrać Idealną Koszulę ?

 

Podwijamy rękaw do góry na długość dwóch mankietów.

 

Jak Dobrać Idealną Koszulę ?

 

Zwijamy ponownie w dół na jedną długość mankietu, tak aby guziki były widoczne.

 

Jak Dobrać Idealną Koszulę ?

 

Pozostałą dolną częścią rękawa zakrywamy mankiet.

 

Jak Dobrać Idealną Koszulę ?

 

 

Mam nadzieję, iż po przeczytaniu tego wpisu będziecie wiedzieli jak prawidłowo dobrać sobie koszulę. Dajcie znać o której zasadzie nie widzieliście i która rada była dla Was pomocna 😉

 

 

You May Also Like