Chcąc być  Gentlemanem bądź Damą,  nie wystarczy się tylko elegancko ubierać
– Należy również pamiętać o dobrych manierach. Dziś przybliżę Wam najpotrzebniejsze z nich. Najpotrzebniejsze, bo te które przydają się najczęściej, a niestety wiele osób o nich zapomina. Wprowadzę Was w zasady Savoir Vivre Przy Stole.

Zasady Savoir Vivre pasjonują mnie od lat. Uważam, iż nie tylko świadczą o dobrym wychowaniu, lecz także dodają nam elegancji (przez co ludzie traktują nas poważniej i bardziej profesjonalnie).
Mam nadzieję, że uda mi się Was zaciekawić i sprawić, że wprowadzicie je do swojego życia. Zacznę od początku…

 

 

Savoir Vivre Przy Stole

 

 

 

SIADANIE DO STOŁU

Siadając na krześle należy dosunąć je blisko stołu, jednak tak aby go nie dotykać. Jeżeli podano przy talerzu serwety, skorzystaj ze swojej. Po zajęciu miejsca rozłóż ją na kolanach i trzymaj, aż do odejścia od stołu. Jeśli serweta pierwotnie włożona była w specjalnie przeznaczony do tego pierścień lub opaskę, nie ponawiaj tego – po zakończonym posiłku odłóż swoją niezłożoną serwetę na stole.

 

POSTAWA

Postawa przy stole jest bardzo ważna, nie tylko ze względu na stan zdrowia naszego kręgosłupa, ale przede wszystkim na znak jaki dajemy pozostałym uczestnikom przyjęcia. Pamiętajmy przede wszystkim, by siedzieć prosto. Nogi powinny być ustawione na podłodze równoległe do siebie. Nie krzyżujemy ich, nie zakładamy jednej na drugą, ani nie zaplatamy wokół nóg krzesła. Naganne jest ściąganie butów pod stołem, bez względu na to jaki jest to rodzaj uroczystości i kto jest gospodarzem.

 

RĘCE

Fundamentalna zasada Savoir Vivre brzmi “Nie wiesz, co robić z rękami? To nic z nimi nie rób!” i jest w tym dużo prawdy. Pamiętajmy, iż

  1. Nie opieramy się łokciami o stół ani na nim nie leżymy,
  2. Nie trzymamy jednej ręki na stole, a drugiej pod nim,
  3.  Nie bawimy się sztućcami.

Obie dłonie powinny leżeć na stole, na wysokości talerza, a łokcie powinny przylegać do ciała.

 

SZTUĆCE

Bardzo ważną rzeczą jest sposób odkładania sztućów. Jest to pewnego rodzaju wiadomość dla Kelnera lub Pani Domu. Istnieje bowiem 5 takich wiadomości.

 

1. Przerwa – Układając sztućce ukośnie na talerzu „za dwadzieścia piąta” dajemy znać, że jesteśmy w trakcie posiłku i chociaż teraz go nie jemy, to jeszcze nie skończyliśmy. To bardzo ważny sygnał dla kelnerów, żeby nie zabierali ze stołu talerza.

2. Czas na kolejne danie – Ułożone „na krzyż”, w kształcie znaku „+”, sygnalizują obsłudze, że nawet jeśli coś zostało na talerzu, jesteśmy gotowi na kolejne z zamówionych dań. To znak dla kelnera, że może zabrać talerz i przyjść z następnym.

3. Wyśmienite ! – Jeśli wyjątkowo smakowały nam zjedzone potrawy, możemy zasygnalizować pochwałę dla obsługi, kładąc na talerzu sztućce równolegle do siebie, na znak „za piętnaście trzecia”.

4. Koniec posiłku – Zasygnalizowanie zakończonego posiłku to położenie sztućców na talerzu równolegle do siebie, „na godzinę szóstą”. W Polsce stosuje się też zasadę ułożenia ich równolegle do siebie, „na godzinę czwartą” lub „na godzinę ósmą”.

5. Coś było nie tak… – Jeśli potrawa nie przypadła nam do gustu, całe sztućce można ułożyć na talerzu „za dwadzieścia piąta”, wkładając ostrze noża pomiędzy zęby widelca. To sygnał dla obsługi, że coś było nie tak.

 

 

ROZPOCZĘCIE

Pamiętajmy, iż to gospodarz zaprasza wszystkich gości na poczęstunek, a więc czekamy, aż on zacznie jeść. Dużym nietaktem jest rozpoczęcie jedzenia wcześniej.

 

NAKŁADANIE

Przypomnę, iż nie powinno się nakładać jedzenia komuś na talerz (jeśli nas o to nie poprosił).

Jeżeli mężczyźnie przysunięto półmisek z potrawą, a czeka na niego również kobieta,  nie powinien nakładać potrawy jako pierwszy.

Nie powinno się ruszać własnego talerza. Nie podnosimy go, ani nie przesuwamy. Jeżeli chcemy coś nałożyć zbliżamy do siebie półmisek, pozostawiając talerz na swoim miejscu.

Nakładając sobie potrawę, nakładamy pierwszy kawałek z brzegu nie wybierając pośród innych.

Nigdy nie należy nakładać sobie potraw własnymi sztućcami. Te specjalnie do tego przygotowane, nie leżą bez powodu.

Na talerz nie powinno się nakładać zbyt wiele, gdyż wygląda to nieestetycznie, lepiej dobrać potrawę po raz drugi. Pamiętajmy jednak, iż tyle ile nałożymy sobie na talerz, tyle wypada zjeść nie pozostawiając żadnych resztek na talerzu.

Jeżeli do potraw podane zostało pieczywo w postaci bułek lub chleba, nie przekrawamy go. Spożywamy pieczywo odrywając po kęsie.
Jeśli zaś sytuacja pozwala nam posmarować pieczywo masłem, nakładamy kawałek masła na swój talerz i dopiero smarujemy. Pamiętajmy jednak, aby smarować pieczywo na talerzu. Nigdy nie robimy tego w ręce lub (co gorsza) na obrusie.

 

NIELUBIANA POTRAWA

Jeśli przydarzy się sytuacja, iż ktoś częstuje nas nielubianą przez nas potrawą, nie należy grymasić lub wymawiać się brakiem apetytu. Aby nie sprawić przykrości gospodarzowi, każdą podaną potrawę powinno się zjeść, choćby odrobinę.

 

JEDZENIE

Należy pamiętać, iż jedzenie to nie wyścigi. Pośpiech w trakcie jedzenia jest bardzo niegrzeczny i świadczy o łapczywości. Powinno się jeść powoli, starannie i nie wciągać głośno potraw do ust.

Do ust powinno się wkładać zawsze tylko małe kawałki i spożywać je zawsze z zamkniętymi ustami.

Na potrawę nie wolno dmuchać. Jeżeli jest gorąca, trzeba zaczekać chwilę aż wystygnie.

Gdy podnosimy do ust łyżeczkę, widelec czy filiżankę, trzymamy ją pierwszymi trzema palcami prawej ręki, dwa ostatnie zaś trzymamy równolegle lub skurczone. Nigdy nie wyginamy ich w górę — co przez wiele uważane jest za wyżyny elegancji – omylnie.

Nie powinno się pozostawiać łyżeczki w szklance czy filiżance, lecz powinno się ją zawsze wyjąć i położyć na talerzyku. Pamiętajmy, iż wielkim nietaktem jest oblizywanie łyżeczki.

Gdy jemy potrawy, do których nie używa się noża, trzymamy widelec w prawej ręce. Pamiętajmy, aby nie podawać sobie nożem żadnej potrawy do ust. Jest to naganne.

Nigdy nie wyciera się serwetą talerza lub sztućców, jest to wielkim nietaktem, zwłaszcza w domu prywatnym.

Również niedopuszczalne jest wycieranie z talerza resztek jedzenia chlebem.

Jeżeli w potrawie przydarzą nam się pestki lub ości, usuńmy je dyskretnie przybliżając do ust widelec czy łyżeczkę.

 

PICIE NAPOJÓW

Jeżeli chcemy się czegoś napić, powinniśmy przedtem wytrzeć lekko usta serwetą, gdyż bardzo nieestetyczne jest pozostawienie śladu ust na brzegu szklanki.

 

WINO

Nie powinno się unosić kieliszka podczas napełniania go.

Wino pić należy trzymając kieliszek za nóżkę, unikając ogrzania trunku.

Wielkim nietaktem jest gaszenie pragnienia winem, jeśli odczuwamy pragnienie poprośmy o wodę.

Wino smakujemy małymi łyczkami, dopiero wtedy, gdy przełkniemy już jedzenie.

 

WÓDKA

Ku zdziwieniu większości Polaków napiszę o zasadzie, którą popełniają nagminnie.

Nie należy stukać się kieliszkami “na zdrowie” jest to bowiem niegrzeczne. Jeśli chcemy znieść toast, wstańmy i zróbmy to oficjalnie.

 

POSŁUGIWANIE SIĘ SZTUĆCAMI

Potrawy mączne, warzywa, kasze i mięsa siekane je się tylko widelcem, inne mięsa kroi się nożem, trzymając go w prawej ręce dość wysoko.

 

ZUPA
Zupę nabieramy łyżką “od siebie” nabieranie “do siebie” uznawane jest przez etykietę jako znak pazerności i żarłoczności.

Jemy końcem łyżki, nigdy bokiem. Wkładamy łyżkę czubkiem do ust.

Jedząc nie schylamy się do łyżki, aby zapobiec rozlania płynu z łyżki, napełnijmy ją do 2/3 .

Gdy na dnie pozostaje niewiele zupy, nie odchylamy jej ani “do siebie” ani “od siebie”, tylko kończymy jej jedzenie – Jeśli jest w filiżance z jednym uszkiem możemy jej resztę wypić (o ile nic w niej nie pływa), podnosząc ją do ust. Jeżeli zaś filiżanka ma dwa uszka, nie wolno tego robić.

Jeżeli w zupie jest spory kwałek mięsa, należy najpierw zjeść zupę, a następnie widelcem i nożem mięso.

 

RYBA

W Polsce panuje zakłamanie, iż rybę należy jeść dwoma widelcami. Jest to pozostałość po czasach PRL-u, gdy w domach brakowało sztućców i jedyny zestaw, który każdy miał to widelec, nóż i łyżka.

Otóż ryby jemy specjalnie przygotowanymi do tego sztućcami. Widelec do ryby ma specjalną konstrukcję (ząbki skierowane są do środka). Nóż jest szeroki z ostrym końcem, tępy, bo nie służy do krojenia, tylko do podtrzymywania ryby i oddzielania skóry lub mięsa od ości.  Sztućce te służą wyłącznie do ryb gotowanych czy smażonych w całości, wraz ze skórą i ościami, serwowanych w całości lub w dzwonkach.

Filety rybne jemy po prostu samym widelcem. Podczas ich spożywania możemy posłużyć się nożem, nagarniając nim na widelec kawałki ryby. W żadnym wypadku nie powinno się kroić filetu nożem (dzielimy go widelcem).

Takie ryby, jak śledź marynowany, w oleju, w śmietanie itp. jemy posługując się trochę mniejszym widelcem przekąskowym, i odpowiadającym mu nożem.

 

DOKŁADKA

Jeśli jedzenie nam smakowało, możemy je pochwalić i czekać, aż gospodarz zaproponuje dokładkę. Jeżeli jednak tego nie zrobi, nie wprowadzajmy go w zakłopotanie prośbą o dokładkę, bo po prostu może nie być na to przygotowany.

 

WSTAWANIE OD STOŁU

Nie powinno się wstawać od stołu podczas, gdy inni jedzą. Gdy potrzebuje się czegoś, co stoi daleko, prosi się sąsiada o podanie. Pamiętajmy, iż nie powinno się nigdy sięgać ręką przed kimś lub przed nim coś komuś podawać. Trzeba go albo za to przeprosić, albo podać przedmiot za jego plecami. Można również poprosić, by podał dalej.

Podczas deseru, czy przy piciu kawy lub herbaty, a więc dań kończących posiłek nie odsuwamy krzesła, by założyć nogę na nogę, lub wyciągnąć je (często przy tym kopiąc innych biesiadników).

Zakazuje się również rozmawiania przez kogoś oraz rozmawiania, mając usta pełne nałożonej potrawy.

KONIEC POSIŁKU

Sygnał do powstania od stołu dają gospodarze. Odchodząc od stołu, zawsze mówimy „dziękuję”. Dobrze jest również pochwalić kuchnię Pani domu, aby docenić jej trud w przygotowaniu potraw.

 

 

Dajcie znać które zasady savoir vivre przy stole znaliście, a które są dla Was nowością.
Może któreś Wam się bardzo spodobały, a inne uważacie za dziwne lub śmieszne… ? 😉

 

You May Also Like