Prawdopodobnie wśród czytelników McELEGANCE, są sami przedstawiciele dam i gentlemanów. Jasno mówią o tym statystyki – które przedstawiają posty Savoir Vivre, jako najchętniej czytane. Natomiast podczas wyszukiwań treści na stronie, najczęściej pytacie o poprawne zastosowanie etykiety.

Cieszy mnie, że ta tematyka Was interesuje, a dobre maniery nie są Wam obce. Dlatego też postanowiłem wyjść na przeciw Waszym zainteresowaniom i zrobić kolejny post dotyczący zasad dobrego wychowania.

Jako, że mamy wakacyjną porę, a słoneczna pogoda skłania nas do odpoczynku na wyjeździe, często podróżujemy. Jednym z najczęściej wybieranych środków transportu podczas wyjazdów jest samolotjego ceny nie są już tak wysokie jak kilka lat temu, a do dziś pozostaje najbezpieczniejszy. Fakt ten sprawia, iż wiele osób podróżuje nim pierwszy raz.

Nowe sytuacje wprowadzają nas w pewne zakłopotanie i są powodem tego, że często nie wiemy jak się zachować. Dlatego w dzisiejszym poście postaram się Wam przybliżyć zasady savoir vivre w samolocie, aby podróż była dla Was bardziej komfortowa.

 

 

Savoir Vivre W Samolocie

 

PRZED PODRÓŻĄ

Pamiętajcie, że to w jaki sposób przygotujecie się do podróży, wpłynie na to czy zdążycie w porę na lotnisko, ile czasu spędzicie przy odprawie i czy samolot nie będzie musiał na Was czekać.

Przed pakowaniem sprawdźcie czego nie wolno przewozić oraz jaka jest dopuszczalna waga i wymiary bagażu, w jaki macie zamiar się spakować.

Przemyślcie to w jaki sposób się spakujecie i dopasujcie wagę swojego bagażu, do wagi wymaganej przez przewoźnika. Pamiętajcie, że zawsze lepiej wypakować coś w domu, niż na lotnisku !

 

[ Więcej o tym jak poprawnie przygotować się do podróży pisałem w poście „Last Minute – Jak Się Przygotować ?” ]

 

Dzień przed wyjazdem jeszcze raz sprawdźcie dokładne godziny odlotu, aby wykluczyć ewentualne spóźnienie.

 

 

 

 

NA LOTNISKU

Aby uniknąć kolejek, dobrze jest zjawić się na lotnisku przed czasem, lecz gdyby zdarzyło Wam się spóźnić, postarajcie się nadrobić stracony czas z klasą. Poproście ludzi w kolejce o wpuszczenie, wyjaśniając uprzednio sytuację. Naganne jest wpychanie się ukradkiem.

Pamiętajcie, że na lotnisku obowiązują zasady kolejki – tak jak podczas realizowania codziennych spraw. Zatem pierwsze wchodzą osoby starsze, niepełnosprawne oraz kobiety w ciąży.

Warto zauważyć, iż w samolocie jest przestrzeń zamknięta. Darujmy sobie zatem zakup mocno aromatyzowanego jedzenia czy wylewania na siebie nadmiernej ilości perfum. Warto wziąć też pod uwagę to co spożywamy przed lotem. Kiełbasa, czosnek czy cebula, to jedzenie bardzo aromatyczne – co może mocno uprzykrzyć podróż pozostałym pasażerom.

 

ZAŁOGA SAMOLOTU

Personel pokładowy pełni tylko funkcję przedstawicieli danej linii lotniczej. Nie obwiniajcie ich za stan techniczny samolotu, opóźnienia, złą pogodę czy turbulencje. To nie jest ich wina, należy odnosić się do nich z należytym szacunkiem.

Starajcie się nie korzystać nadmiernie z usług załogi pokładu. Stewardessa dba o komfort podróży, lecz nie oznacza to, że musi spełniać każde Wasze polecenie.

Nie oznacza to też, iż nie możecie poprosić o pomoc. Ważny jest jednak sposób wyrażania potrzeby wsparcia. Ponaglające nawoływanie jest niedopuszczalne.

Podstawą poleceń wypowiadanych przez załogę jest nasze bezpieczeństwo, dlatego słuchajmy ich uważnie i wykonujmy je tak, jak wymaga tego od nas personel samolotu. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemności i zapewnimy sobie oraz bliskim bezpieczeństwo.

 

 

 

 

W SAMOLOCIE

Miejsca nie są przydzielane przypadkowo. Zajęcie prawidłowego siedzenia, pozwoli na uniknięcie zbędnego zamieszania. Zatem dbajmy o to, aby siedzieć na właściwym miejscu.

Siedzenie przy oknie jest bardzo komfortowe. Zajmując owe miejsce możemy podziwiać piękne widoki i cieszyć się pięknym krajobrazem widzianym z lotu ptaka. Pamiętajcie jednak, iż inni również chcą podziwiać widoki, dlatego też starajcie się nie zasłaniać im całego okna swoją głową, a na krajobraz patrzcie z pewnej odległości – zapewniam, że będzie równie dobrze widoczny.

Przywitanie się z osobą zajmującą obok miejsce jest zawsze w cenie, jednak zawieranie nowych znajomości nie jest dobrym pomysłem. Warto zauważyć, iż nie każdy ma ochotę na rozmowę podczas podróży, a tym bardziej nie każdy chce znać szczegóły Waszego życia. Starajcie się podróżować w ciszy. Nie musicie szeptać, jednak ważne jest by mówić z wyczuciem, nie zakłócając spokoju innych. Jeżeli chcecie posłuchać muzyki czy obejrzeć film, zróbcie to na słuchawkach. Odtwarzanie dzięków z głośników jest niedopuszczalne.

Jeśli wybraliście się w podróż ze swoimi pociechami, zorganizujcie im ciekawie czas na okres lotu, aby nie przeszkadzały innym pasażerom. Pamiętajcie, że Wasze dzieci to Wasza wizytówka, więc warto zadbać o ich dobre maniery.

Ograniczcie opuszczanie swojego miejsca do minimum. Ciągłe przeciskanie się, jest niekomfortowe zarówno dla osoby siedzącej, jak i próbującej przejść.

Dobrze jest wypić lampkę wina na rozluźnienie przed długim lotem. Jednak warto zapamiętać, że zbyt duża ilość alkoholu, może negatywnie wpłynąć na Wasze zachowanie, co sprawi, że Wasze podejście do zasad savoir vivre będzie zbyt luźne.

Spanie jest dobrym pomysłem podczas długich podróży, gdyż podczas snu czas upływa o wiele szybciej. Przed zaśnięciem, warto jednak zadbać o to, aby nasza głowa w trakcie snu nie wylądowała na barku osoby siedzącej obok nas. Pomóc w tym może nam poduszka podróżna w kształcie rogala. Nie dość, że jest wygodna, to też bardzo praktyczna.

Zmiana nachylenia fotela jest bardzo wygodna dla nas, ale zwiększenie poziomu naszego komfortu wiąże się z obniżeniem komfortu osoby siedzącej za nami. Jeżeli bardzo potrzebujecie zmienić pozycję fotela, zapytajcie osobę za Wami, czy nie będzie jej to przeszkadzało i zróbcie to do komfortowego dla niej stopnia.

 

 

 

 

KONIEC PODRÓŻY

Klaskanie w samolocie nie jest dobrym pomysłem. Tego typu owacje pozostawcie na koncert lub inne formy rozrywki wymagające poklasku. Bicie braw podczas lądowania, jest dopuszczalne tylko po lądowaniu awaryjnym lub naprawdę ciężkim locie.

 

ODBIERANIE BAGAŻU

Postarajcie się w wyjątkowy sposób oznaczyć swoją walizkę. Z pomocą może przyjść tutaj identyfikator, który po wypisaniu przywiązujemy do walizki. Dzięki takiemu zabiegowi, unikniecie przypadkowego chwycenia walizki innej osoby lub co gorsza, zabrania jej ze sobą.

Może zdarzyć się sytuacja, gdy Wasz bagaż nie dotrze na miejsce, bo zostanie źle pokierowany lub zawieruszy się podczas przesiadki. Nie ma sensu robić z tego powodu awantury. Lepszym sposobem jest natychmiastowe skorzystanie z procedury zgłaszania zagubionego bagażu. Przyspieszy to cały proces i pozwoli na odesłanie go do nas, gdy zostanie znaleziony.

Pamiętajcie, iż w powyższej sytuacji, należy się Wam odszkodowanie za zgubienie lub uszkodzenie bagażu.

 

 

You May Also Like